Az új hegyvidéki stratégia kidolgozása kapcsán képviselhettük a termelőink, közbirtokosságaink, helyi vállalkozóink érdekeit, Bukaresteben
Augusztus 9-11 között részt vettünk egy szakmai tanácskozáson, melynek célja a romániai hegyvidéki területekre vonatkozó integrált fejlesztési stratégia jövőképének és ütemtervének közös megalkotása volt. Ez egyedülálló lehetőség volt arra, hogy hozzájáruljunk a hegyvidéki területek tervezéséhez és a fenntartható fejlődéséhez hazánkban.
Több közbirtokossági elnökkel közösen tudtuk a hegyvidékeink értékeit bemutatni és megfogalmazni, hol vannak azok a hiányosságok, ahol szükséges egy hegyvidéki stratégia kidolgozása, amely előmozdítaná az eredményes fejlődést.
Hegyvidékeink nagy lehetőségeket rejtenek Románia fenntartható fejlődése szempontjából. Itt az ideje, hogy bemutassuk stratégiai tervünket e lélegzetelállító területek integrált fejlesztésére!
Az alábbi lépések megtételével sikerülhet egy virágzó hegyvidéki közösséget kialakítani:
Hegyvidéki gazálkodás erősítése: Mint tudjuk a hegyvidéken előállított termékek nem versenyképesek mennyiségüket tekintve az alföldi termékekkel szemben, viszont minőségben a kimagasló értékeikre alapozhatunk!
Az infrastruktúra megerősítése: korszerű közlekedési hálózatok fejlesztése, az egészségügyi és oktatási ellátáshoz való hozzáférés javítása, valamint a digitális összeköttetés korszerűsítése.
Az ökoturizmus előmozdítása: Hegyeink szépségének hangsúlyozása környezettudatos turisztikai tevékenységek révén, munkahelyek teremtése és a helyi közösségek gazdasági előnyeinek maximalizálása.
A faanyag értékesítése: Hegyvidékeink elsősorban a faanyag értékesítésére fektet hangsúlyt, viszont a helyben történő fafeldolgozás fellendíti a helyi vállalkozókat, ugyanakkor új munkahelyek teremtését is jelenti.
A helyi vállalkozások támogatása: A vállalkozói kedv ösztönzése, pénzügyi támogatás és képzési programok biztosítása, valamint a helyben előállított áruk és szolgáltatások piacra jutásának megkönnyítése.
A közösségek megerősítése: A lakosok bevonása a döntéshozatali folyamatokba, a kulturális örökség és a hagyományos tudás népszerűsítése, valamint a büszkeség és a hegyvidéki otthon iránti tulajdonosi érzés ápolása.
Természetvédelem: Védett területek megőrzése, fenntartható gazdálkodási gyakorlatok alkalmazása, a biológiai sokféleség megőrzésének előmozdítása, és a tulajdonosok anyagi kompenzációval való támogatása.
Együtt fel tudjuk fedezni a hegyvidéki régióinkban rejlő hatalmas potenciált, és fenntartható jövőt teremthetünk mindenki számára.