Hiánypótló rendezvény, képzés a hentes és mészáros mesterségek elsajátítására
Egyre kevesebb a képzett hentes és mészáros, noha a szakmának hagyománya van és igény is van rá.
A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Élelmiszertudományi Tanszéke és a Csíkcsomortáni Szövetkezet szervezésében 28 fiatal gazda részvételével zajlik a mészáros-hentes képzés.
Kézművesség
A kézművesség Hargita megyében egyre nagyobb érdeklődésnek örvend úgy a mesteremberek, mint a vásárlók körében.
Az Artera Alapítvány vendégei voltunk Bíró Barna Botond alelnökkel, ahol betekintést nyerhettünk az alapítvány működésében és beszélhettünk a jövőbeli tervekről.
Szükségessé vált, egy kézműves képzés létrehozása, ahol szaklíceumi oktató és tanműhelyek segítségével a résztvevők elsajátíthatják a mesterségek fortélyait. A leendő képzéseknek, az újonnan épülő inkubátorházaink is remek teret tudnak majd biztosítani.
Ezen kívül még szó esett, hogy a kézművesek számára egy szövetkezetet kell létrehozni, hogy az általuk készített terméket könnyebben, szélesebb piacon értékesíteni tudják.
Örökségként kaptuk, ápoljuk és továbbadjuk a hagyományos mesterségeket!
Gyimesközéplokon, a község felelősen dolgozik. Kialakult egy tájház, ahol a közösséget jellemző szokásokat és értékeket mutatnak be.Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk összefogásával egy kreatív inkubátorházat szeretnénk létrehozni. Gergely Károly,Gyimesközéplok polgármestere szerint a fiatalok is érdeklődnek a hagyományos mesterségek iránt. Van lehetőség arra, hogy létrejöjjön a kreatív inkubátorház révén egy olyan közösség, amely nap mint nap gyakorolja az elődeik által rájuk.
A zsindelykészítést
A zsindelykészítést, ahogy Tamás Ernő polgármester fogalmazott, a zsindelykészítés művészetét néztük meg Székelyvarságon. Sokan foglalkoznak ezzel a mesterséggel zsindelyországban, a fiatalok is szívesen megtanulják és folytatják. A lényege, hogy szálában maradjon a fa. A szakértők egyből látják, hogy kézzel készült-e a zsindely.
Az elődeinktől megtanult mesterségek, a kézzel készített, helyi termékek értéke elvitathatatlan, öröm látni, hogy fiataljaink ezeket továbbviszik. A jól kezelt zsindely 30 évig is eltart! Használjuk ezt a természetes építőanyagot, értékeljük a tudást, amely apáról fiúra száll!